Turystyka

Uroki świętokrzyskiego – co zobaczyć, gdzie nocować?

Na początku roku bardzo często planujemy krótsze i dłuższe wyjazdy, a w związku z tym, niejednokrotnie zastanawiamy się miejsca godne zwiedzenia. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejsze miejsca wakacyjne w Polsce to oczywiście morze oraz góry, czasem wybierane są też Mazury. Czasem jednak warto zdecydować się na mniej oblegane kierunki podróży. Jednym z niedocenionych województw w sezonie urlopowym jest świętokrzyskie.

Największe atrakcje świętokrzyskiego

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w województwie świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. Można ją odwiedzać od 1972 roku, a dla odwiedzających to miejsce udostępnionych jest aż 150 m korytarzy. Kolejnym popularnym i często wybieranym miejscem wycieczek jest Świętokrzyski Park Narodowy. Oczywiście nie są to wysokie góry i nie powinniśmy liczyć na niewiadomo jak męczące wycieczki, to fani pagórków z pewnością będą zadowoleni.

Województwo świętokrzyskie to również Pacanów. Wszyscy fani Koziołka Matołka powinni wybrać się do Europejskiego Centrum Bajki, które nosi imię właśnie zabawnej kózki z znanej wszystkim bajki. Będąc w temacie ciekawych miejsc to w Krajnie znajduje się Park Rozrywki i Miniatur “Sabat”, który także jest świetną atrakcją do odwiedzenia, nie tylko dla najmłodszych.

Noclegi w świętokrzyskim – gdzie je zarezerwować?

Bez wątpienia najczęściej wybieranym miastem na bazę są Kielce. Stolica województwa może zaproponować wiele noclegów, które będą odpowiednie podczas odpoczynku. Następnym dobrym rozwiązaniem jest pojechanie do Chęcin. Ze względu na bliskość Jaskini Raj i zamku Chęciny jest to chętnie wybierana miejscowość noclegowa. Jeśli chcecie bardzo dobrze wypocząć to warto zamiast noclegu w mieście, wybrać agroturystykę. W świętokrzyskim nie brakuje tego typu miejscówek. Brak ciągłego hałasu, jaki pojawia się w miastach i czystsze powietrze doskonale wpływają na jakość snu i wypoczynku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Województwo świętokrzyskie jest idealnym miejscem dla wszystkich fanów wędkowania. Możecie spróbować swoich sił w kilku miejscach wartych uwagi. Jeżeli jednak nie jesteście zaawansowanymi wędkarzami to powinniście rozważyć opcję noclegu w agroturystyce w Świętokrzyskiem, która leży blisko rzek albo jezior, albo ma własne łowiska. W takich sytuacjach prawdopodobnie na miejscu będzie ktoś, kto z chęcią wybierze się z Wami na ryby. Warto też wiedzieć, że świętokrzyskie posiada swój własny kurort wakacyjny. Sielpia leży nad sporym jeziorem, które posiada kilka fajnych piaszczystych plaż. Jeśli więc chcecie poczuć się trochę jak nad morzem, ale nie lubicie zgiełku, to zapraszamy właśnie tam.