Turystyka

Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

Wakacyjny wyjazd kamperem daje poczucie swobody i gwarantuje przeżycie wspaniałej przygody. Wprawdzie samochód kempingowy nie zapewnia aż tak ekskluzywnych możliwości jak pokoje lub apartament w dobrym hotelu, a także wymaga wielokrotnie wielu wyrzeczeń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj wakacyjnego wyjazdu. Niewątpliwą zaletą kamperów stały się względnie kompaktowe rozmiary a także całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W wybranych krajach nie brakuje obostrzeń dla takich pojazdów. Ograniczenia wjazdu, ograniczony czasowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów trzeba się zmagać z niedostatkiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo szybko, dobór pojazdów stał się niezwykle duży, a reguły towarzyszące wypożyczeniu dość podobne. Dziś wyszukanie działalności świadczącej możliwość wynajmu kamperów nie stanowi większego kłopotu. Propozycje widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy wpisać frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta pokazała co najmniej kilkanaście rezultatów w konkretnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To wbrew pozorom niesłychanie pożądana możliwość, bo przecież kampera musimy skądś zabrać, a żaden człowiek nie ma ochoty przemieszczać się setki kilometrów z walizkami, które następnie musimy przeładować. Większość firm oferuje możliwość podstawienia wypożyczonego pojazdu pod same drzwi, ale jest to możliwość płatna i to niemało. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie jednakże ewentualność zaparkowania własnego samochodu na okres wynajmu kampera na ich postoju, często pilnowanym i zazwyczaj bezpłatnym. 

 Ograniczenia przy wynajmowaniu kampera

Zanim rzucimy się w wir przegldania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, musimy obowiązkowo zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wypożyczeniem kamperów. Pomimo pozorów wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wypożyczającego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu umieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Wiele firm uzupełniająco umieszcza informację o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w większości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, mając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż samochód osobowy. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, podczas kierowania którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz doskonale zakładać to, co może przytrafić się na trasie. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym pojazdem. Jeżeli do długości bądź szerokości możemy się przyzwyczaić, tak wysokość może nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem jest cel naszego wyjazdu. Jeśli mamy ochotę ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, ani jedna wypożyczalnia nie będzie robić problemu. Ciężej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów najmu kamperów posiada adnotację o zakazie wyjechania do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W umowach znajdziemy też specjalne adnotacje o zakazie wyjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Sporo firm uściśla dokładnie miejsca, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na wyjazd mogą przebierać pośród wielu propozycji i podejmować decyzję stosownie do swoich wymagań i upodobań. Niezwykle ważne jest, aby na wymarzone wakacje wyruszyć kamperem spełniającym preferencje i dopasowanym do wymogów. Wyjątkowo ważne jest dopasować odpowiedniego kampera do preferowanego sposobu przemieszczania się a także kierunku wycieczki. Wybór wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest równie ważny. Niektóre oferowane kampery są kompletnie niedostosowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Trafiają się też tacy wynajmujący, którzy stosują podejrzane praktyki wobec klientów, podwyższając cenę usuwania uszkodzeń. Toteż należy każdą wypożyczalnię dobrze prześwietlić, analizując opinie klientów, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów a także wzory umów wynajmu.