Zdrowie

Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

Obecnie coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy umieją leczyć choroby narządów wzrokowych i dopasowywać odpowiednie soczewki korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że mało osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic pomiędzy specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Należy w związku z tym wyjaśnić tę kwestię.

Kim jest okulista

Przede wszystkim okulista jest zawodem regulowanym przez prawo, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia potrzeba wyższego wykształcenia w tym kierunku.

Kto to jest optometrysta

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem odpowiednich soczewek oraz okularów. Nie ma niestety wykształcenia, pozwalającego tak jak okulista gdansk przeprowadzać różnorakie zabiegi i operacje, ale potrafi należycie określić obecny stan zdrowia oczu pacjenta oraz dobrać należyte szkła korekcyjne. Może także zalecić wizytę u okulisty w celu pozbycia się danego schorzenia. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza dobry optometrysta. 

Reasumując i trochę uogólniając – okulista jest fachowcem od leczenia chorób wzroku, natomiast optometrysta nade wszystko pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.