Turystyka

Najpopularniejsza atrakcja na Mazurach – spływ kajakowy Krutynią

Ostatnimi czasy spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Korzystają z nich grupy znajomych, rodziny z dziećmi, ale również starsze małżeństwa. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Z powodu zróżnicowania rzek w Polsce każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Teraz zajmiemy się przybliżeniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem dla początkujących. Co należy mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie popularna i jak wygląda spływ jej nurtem?

Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym przebiega przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i w ostatnich latach stała się niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać niemal wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie w tym samym korycie. Co jest także interesujące, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a co za tym idzie jest zdecydowanie głębsza niż większość rzek w Polsce, jako, że miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Mimo to znajdziemy też miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak wygląda spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za możliwie najpiękniejszy szlak do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest bardzo ciekawy i wszechstronny. Spływając Krutynią przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć wynosi trochę ponad 100 km, z czego 60 km to woda bez nurtu. Podczas spływu dostrzec można niecodzienną florę i faunę. Dosyć często można ujrzeć podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Często spotykane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można rosnące dęby oraz wysokie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście niedużych jeziorek, które połączone są krótkimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy zacząć można w wielu miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak popłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią zaliczany jest do łatwych. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt nie jest rwący, a aż 60 kilometrów rzeki to woda bez nurtu. Spływ kajakowy Krutynią można spokojnie polecić dla dzieci i młodzieży. Ciekawa fauna i flora, którą spotkamy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore ilości osób. Ponieważ zobaczyć można sporą ilość wypożyczalni kajaków tuż obok rzeki, to szlak jest odpowiedni dla większych grup zorganizowanych, ale też dla małych grup znajomych. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak żeby przebyć tylko jego pewną część, ale można także przeprawić się przez niego w trakcie weekendowego wypadu na Mazury, a nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście km spotkamy stanice wodne, w których można:

  • przechować kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z baru, albo zrobić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną przygodą dla każdego i nie musi trwać jeden dzień.