Morze

Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze w podróży nad polskie morze?

Różnica między przyczepą campingową a kamperem

Kamper jest kompletnym samochodem. Prezentuje się trochę jak ciężarówka, ma kabinę kierowcy oraz miejsce do spania, łazienkę a także kuchnię. Jest to samochód wynaleziony z myślą o turystyce, daje niesamowitą mobilność i jest wybitnie praktyczny dla kierowcy, który nie martwi się, że holuje coś za sobą. Zajmuje też dużo mniej przestrzeni niż przyczepa campingowa. Aby prowadzić większość kamperów wystarczające jest standardowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika i kabiny kierowcy – trzeba ją ciągnąć żeby przetransportować do docelowej lokalizacji. Plusem przyczepy jest to, że da się ją postawić w jednym miejscu na dłużej, a okolice objechać samochodem. Warto pamiętać, że nie każdy pojazd będzie w stanie ciągnąć przyczepę campingową – musi posiadać określone cechy oraz hak.

Wszystko na temat wynajmu przyczep campingowych i kamperów

Kupno kampera lub przyczepy campingowej ma prawo uchodzić za duży wydatek, szczególnie jeśli myślimy aby pojechać nim w podróż raz na jakiś czas. W takim momencie pomocna może być wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. W trakcie wynajmu przyczepy klient dostaje przyczepę, która jest stuprocentowo przygotowana do wypoczynku. Nie ma potrzeby aby samemu kupować podkłady wodoodporne na materacach albo butle z gazem. W wakacje wynajem przyczepy możliwy jest na przynajmniej 7 dni.

Aby wynająć kampera lub przyczepę z wypożyczalni, niezbędne jest posiadanie podpisanej umowy wynajmu przyczepy. W Legion – kampery Gdańsk trzeba dodatkowo zadeklarować ile osób będzie z niej korzystało i mniej więcej trasy wypoczynku. Często zostaniecie poproszeni o wpłatę kaucji zwrotnej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek awarii albo zanieczyszczenia przyczepy oraz kampera.

Parkowanie kampera i przyczepy campingowej w Gdańsku

Bardzo popularne jest stawianie kamperów i przyczep na campingach, na których za dopłatą można podłączyć wodę i prąd. W Gdańsku znajdziecie jednak trochę miejscówek, gdzie można postawić przyczepę campingową lub kampera i są to zwyczajne parkingi, a nie kempingi. Jako przykład takich miejsc jest parking w Brzeźnie, tuż obok plaży. Nie ma tam możliwości podłączenia wody ani prądu, jednak jest to sporo korzystniejsza cenowo możliwość niż camping. Następnym takim miejscem będzie parking na Westerplatte, który też jest bardzo blisko plaży. 

Dla osób, którym nie zależy na bliskości morza, może satysfakcjonować parking obok jeziora Jasień. Znajduje się w przepięknej okolicy, przy lesie i z dużą ilością ścieżek rowerowych.