Zdrowie

Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (np w mieście Gdynia) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – warte uwagi fakty

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

W przypadku gdy poszukujesz firmy, gdzie przeprowadzisz rezonans głowy w Gdyni, udaj się do tej kliniki ->link.

Mity na temat rezonansu magnetycznego

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie całkowicie dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Zanim przystąpi się do badania powinno się zbadać poziom kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, gdy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, że jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed diagnostyką. Lekarze polecają, żeby wstrzymać się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się także głosy, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W tej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Gdy szykujesz się na rezonans, unikaj stosowania w tym dniu makijażu lub lakieru do włosów. Wśród składników wielu kosmetyków można znaleźć drobiny metalu, mogą one zniekształcić obraz uzyskany podczas rezonansu. Przedmioty, które mają metalowe elementy takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeżeli jednak ukryte są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, możesz być poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być też wygodny, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię podczas badania.

Kto powinien poddać się badaniu rezonansem?

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonuje się także, by wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, jakie mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą mówić o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji nieocenioną pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, bywa jego ból. Dolegliwości bólowe powodujące utrudnione poruszanie się, a także drętwiejące kończyny to najczęstsze powody, dlaczego pacjenci decydują się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnozowania kręgosłupa. Podczas opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Innymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Badanie rezonansem magnetycznym głowy może być niezbędnym narzędziem diagnostycznym podczas, gdy różne metody nie dały właściwej ilości informacji do uzyskana diagnozy. Gdy jest podejrzenie, że wewnątrz mózgu lub pniu mózgu stworzyły się guzy, wahania hormonów podpowiadają możliwość choroby przysadki mózgowej lub nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące choroby neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem. Objawami, które mają prawo Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi lub niepoprawne reakcje na bodźce.