Turystyka

Dzieci a kajaki czy to bezpieczne?!

Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń nie są tylko ogromną przygodą ale także wspaniałą formą sportu oraz okazją na rodzinnie spędzony czas. W sytuacji, gdy masz zaplanowaną kajaki z dziećmi przeczytaj nasz tekst , aby poznać kilka cennych tipów.

Kiedy można zabrać dziecko na spływ kajakowy?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej 3 roku życia niestety nie jest dobrym pomysłem ze względów na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane na przykład:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej 3 roku życia
 • małe dzieci mogą czuć się niezbyt komfortowo w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzic może nie wiedzieć czy dziecko ma alergię na owady, które zdarzają się często na kajakach
 • zbytnie zaabsorbowanie maluchem przez dorosłego. 

Kajaki z dziećmi w wieku przedszkolnym – czy można zacząć?

Najfajniejszy czas w którym wypożyczalnia kajaków powinna być odwiedzona to wiek przedszkolny u dziecka. Właśnie w tym czasie warto spróbować rodzinny spływ kajakowy. Taki spływ można zorganizować w wielu miejscach jak na przykład Krutyń. Warto nadmienić iż generalnie kajaki po rzece jest dużo bardziej ciekawy niż spływ kajakowy po jeziorze, ponieważ cały czas zmieniają się widoki. 

Spływ kajakowy z większymi dziećmi – co zrobić, aby był w pełni bezpieczny?

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet przez kilka dni. Jest to idealna alternatywa na wyjazd w ojczyźnie, z uwagi na to, że przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, spływ kajakowy nie powoduje marudzenia u dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to i tak będzie zadowolone tą wycieczką.
Należy jednak pamiętać, że dzieci w wieku szkolnym nie jest już maluchem, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku potrzebuje interesujących atrakcji, wyzwań a także adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej rzeki – wybieraj dostosowaną do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Jaka trasa będzie najlepsza dla dzieci – sprawdź nasze porady!

Trasa kajaków przede wszystkim musi być kompatybilna z Twoimi umiejętnościami. Nie zapominaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości 1 m sięga do pępka, ale dla kilkulatka będzie sięgać do szyi.

Na co należy zwrócić uwagę, podczas oceniania trudności na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • liczba zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze standardy spływów z maluchami?

Jeden opiekun na każde dziecko!

Miej w pamięci, że na spływie kajakowym z dziećmi nigdy nie powinno się mieć pod kontrolą większej ilości dzieci, niż taka której, w rzeczywistości możemy zapewnić bezpieczeństwo w czasie ewentualnej wywrotki.

Nie płyń sam!

To ogólna reguła, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie wiesz, w jakim czasie będziesz potrzebował pomocy, więc cały czas powinien być jakaś osoba obok Twojego kajaka. Dodatkowo w każdej grupie powinna być co najmniej jedna osoba doświadczona, która będzie komandorem na kajakach. 

Ubierz siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

Jest to zdecydowanie najważniejsza zasada podczas spływu kajakowego, z dziećmi, jak i bez nich. Niemniej jednak na spływie kajakowym z dziećmi niezbędne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się w wodzie pewnie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.